Na výkup - ceny nemovitostí rostou

Navzdory hrozbě ekonomické krize vyvolané pandemií covid-19, rostou v České republice ceny nemovitostí. Signálem pro zlepšení pozice kupujících je však zpomalení tempa růstu.

Zpomalení tempa růstu cen

Ve druhém čtvrtletí roku 2020 se zpomalilo tempo růstu cen nemovitostí. Meziročně se jednalo o nárůst o necelých 8 %, což je asi o 1 % menší nárůst cen oproti předchozímu období. Zároveň se jedná o nejmenší nárůst za poslední 2 roky. K nejvyššímu růstu docházelo v ČR v roce 2017, kdy byl růst trojnásobný oproti evropskému průměru.

Česká republika patří mezi země, které vykazují v EU nejvyšší tempa růstu cen nemovitostí

Sousední země jako Slovensko a Polsko však vykazují ještě rychlejší růst cen nemovitostí. To by mohlo svědčit o tom, že se ceny nemovitostí dostávají na úroveň cen v Evropské unii. Bohužel tento růst nekoreluje s růstem platů.

Pokles cen nemovitostí vykazuje jen Kypr a Maďarsko.

Důvody zpomalení tempa růstu

Prvním důvodem zpomalení tempa růstu jsou obavy z budoucí ekonomické krize vyvolané pandemií. Kupující se bojí dlouhodobých závazků s vysokou splátkou. Další důvod je spekulativní. Ti, kteří mají hotovost, čekají na možný pokles cen. Menší počet kupujících se promítá do tempa růstu cen. V dané situaci by se dalo očekávat výraznější zpomalení, proti němu však stojí nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů.

Realitní trh v rozporu s hospodářským cyklem

Pokles ekonomiky by se měl projevit poklesem cen nemovitostí. Český trh nemovitostí však dosud stále roste. Analytici tuto nestandardní situaci vysvětlují povahou nemovitostí. Jedná se o bezpečnou investici a lidé ke koupi přistupují z obav o budoucnost a v touze ochránit hotovost.

Novostavby hrají první housle

Stále platí, že je v České republice největší zájem o novostavby. Jejich ceny rostou rychlým tempem. Důvodem je touha po rychlém bydlení bez nutnosti rekonstrukce a zároveň malá dostupnost bytů v novostavbách.

Nízký počet nově postavených bytových jednotek je dáván za vinu zdlouhavému stavebnímu řízení, což by se mělo v příštím roce změnit.

Autor: www.navykup.cz

Zpětný leasing dle příslušného zákona nanebízíme, pouze zprostředkováváme výkup, pronájem a následný prodej nemovitostí.

NaVýkup.cz © 2022. Všechna práva vyhrazena. Veškeré údaje uvedené na těchto webových stránkách se nevztahují ke spotřebitelským úvěrům dle zákona č. 257/2016 SB, které nenabízíme a ani nezprostředkováváme.