Máte společnou hypotéku, ale s partnerem se rozvádíte?
Nejdůležitější je komunikace! A to jak vzájemná mezi partnery, tak s bankou, u které si rozvádějící pár sjednal hypoteční úvěr. Banku je zapotřebí kontaktovat a zjistit si další postup.
Třebaže bývá situace vyhrocená, v případě jednání s bankou je lepší nechat emoce stranou a nepoškozovat partnera, nebo mu dělat naschvály.
Výhodné je vyhledat odbornou pomoc právníka či finančního poradce, kteří poradí ideální řešení nastalé situace. Pomoc advokáta pak bude zapotřebí zejména v situaci, kdy jeden z partnerů nekomunikuje, nebo se odmítá dohodnout.
Hypotéka při rozvodu: Jaké jsou možnosti?
Možností je hned několik – přičemž výběr nejvhodnější z nich závisí na řadě faktorů, například na tom, zda chce jeden z partnerů v domě či bytě zůstat, či na úvěrové bonitě partnerů.
Zatímco se mnoho rozvádějících párů často přiklání k možnosti prodat společné bydlení, splatit hypoteční úvěr a rozdělit si zbývající peníze, jiní se rozhodnou přenechat nemovitost jednomu z partnerů, často prostřednictvím převodu nemovitosti a přepsání nebo refinancování hypotéky. Jaké jsou hlavní možnosti, které lze při vypořádání hypotéky při rozvodu zvážit?
Gentlemanská dohoda
Probíhá-li rozvod mírumilovně a partneři jsou i nadále schopni se společně domluvit, mohou si hypoteční úvěr ponechat a dále jej společně splácet. Často se rovněž dohodnou, že byt či dům získají děti, až vyrostou, přičemž ve vzniklém mezičase lze nemovitost pronajímat.
Častým scénářem rovněž bývá, že v domě nebo bytě jeden z partnerů zůstane (obvykle s dětmi) a hypotéka se nadále splácí oběma partnery. Nicméně i v tomto případě má pár povinnost banku o rozvodu informovat.
Převod hypotéky při rozvodu na jednoho z manželů
Další možnost je vyvázání jednoho z partnerů z hypotéky. V takovém případě si nemovitost jeden z páru ponechá, zároveň však na sebe přepíše celý hypoteční úvěr, a navíc musí druhého vyplatit z toho, co už na hypotéce splatil.
Vyvázání jednoho z páru je možné na základě dodatku ke smlouvě o hypotečním úvěru. Nicméně je zapotřebí doložit dostatečný příjem a bonitu. Banka bude také vyžadovat majetkové vypořádání partnerů, rozdělení společného jmění a také konečný rozsudek o rozvodu.
Prodej nemovitosti s hypotékou
V případě, že ani jeden z manželů nemá dostatečný příjem k tomu, aby hypoteční úvěr splácel sám, a zároveň partneři nechtějí pokračovat ve společném splácení hypotéky, nabízí se možnost prodeje domu či bytu s hypotékou nebo výkup, splacení úvěru a rozdělení peněž, které zbudou.
Ideálním časem k prodeji je doba končící fixace. Jinak si bude banka účtovat poplatky za mimořádnou splátku, které mohou dosahovat až statisíců. Někdy je však co nejrychlejší prodej společné nemovitosti jedinou možnou volbou a rozvádějící pár se k němu uchýlí i za cenu vysokých poplatků.