Jak na vypořádání majetku při rozvodu - NaVýkup

Rozvod? Vlastníte nemovitost? Máte hypotéku? Běžná realita, která postihne přibližně polovinu manželství. Jedním z nejzávažnějších rozhodnutí rozvádějících se párů bývá, jak naložit se společnou hypotékou. Jaké jsou možnosti vypořádání majetku po rozvodu? Můžete v bytě zůstat a nebo jej musíte prodat i s hypotékou?

Hypotéka při rozvodu

Rozvod je zdrcující zkušenost, která je emociálně i finančně náročná. Partneři si musí rozdělit nejen společný majetek, ale také společné závazky – a to včetně hypotečního úvěru. Navíc je-li rozchod vyhrocený a jeden z manželů nemá zájem o vypořádání společného jmění, může být snaha o dohodu ohledně hypotéky nadmíru komplikovaná.

Nicméně pro ty, kteří jsou připraveni spolupracovat, nemusí být otázka hypotéky a vypořádání majetku po rozvodu traumatizující. Než se o společný majetek hádat, je vždy pro obě strany výhodnější čelit po rozvodu nevyhnutelnému a vyjednávat. Tím je možné vyhnout se nákladné a vyhrocené právní bitvě, kdy jeden z manželů úmyslně blokuje jak celou věc s hypotékou vyřešit.

Hypotéka a rozvod

Hypotéka a rozvod? Existuje několik možností, jak vypořádat bydlení a hypotéku v rámci rozvodového vyrovnání. V případě, že se oba z manželů na tyto možnosti předem připraví, bude mít nejlepší šanci na úspěšný a smírný výsledek a z hypotéky, která je součástí společného jmění manželů se nestane neřešitelný problém.

Máte společnou hypotéku, ale s partnerem se rozvádíte?

Nejdůležitější je komunikace! A to jak vzájemná mezi partnery, tak s bankou, u které si rozvádějící pár sjednal hypoteční úvěr na bydlení. Banku je zapotřebí kontaktovat a zjistit si další postup.

Třebaže bývá situace vyhrocená, v případě jednání s bankou je lepší nechat emoce stranou a nepoškozovat partnera, nebo mu dělat naschvály.

Výhodné je vyhledat odbornou pomoc právníka či finančního poradce, kteří poradí ideální řešení nastalé situace i s hypotékou. Pomoc advokáta pak bude zapotřebí zejména v situaci, kdy jeden z partnerů nekomunikuje, nebo se odmítá dohodnout.

Hypotéka a rozvod: Jaké jsou možnosti?

Možností je hned několik – přičemž výběr nejvhodnější z nich závisí na řadě faktorů, například na tom, zda chce jeden z partnerů v domě či bytě zůstat, či na úvěrové bonitě partnerů.

Zatímco se mnoho rozvádějících párů často přiklání k možnosti prodat společné bydlení, splatit hypotéku a rozdělit si zbývající peníze, jiní se rozhodnou přenechat nemovitost jednomu z partnerů, často prostřednictvím převodu nemovitosti a přepsání nebo refinancování hypotéky. Jaké jsou hlavní možnosti, které lze při vypořádání hypotéky při rozvodu zvážit?

Gentlemanská dohoda

Probíhá-li rozvod mírumilovně a partneři jsou i nadále schopni se společně domluvit, mohou si hypoteční úvěr ponechat a dále jej společně splácet. Často se rovněž dohodnou, že byt či dům získají děti, až vyrostou, přičemž ve vzniklém mezičase lze nemovitost pronajímat.

Častým scénářem rovněž bývá, že v domě nebo bytě jeden z partnerů zůstane (obvykle s dětmi) a hypotéka se nadále splácí oběma partnery. Nicméně i v tomto případě má pár povinnost banku o rozvodu informovat.

Převod hypotéky při rozvodu na jednoho z manželů

Další možnost je vyvázání jednoho z partnerů z hypotéky. V takovém případě si nemovitost jeden z páru ponechá, zároveň však na sebe přepíše celý hypotéku, a navíc musí druhého vyplatit z toho, co už na hypotéce splatil.

Vyvázání jednoho z manželů a převod hypotéky na druhého je možné na základě dodatku ke smlouvě o hypotečním úvěru. Nicméně je třeba doložit dostatečný příjem a bonitu, že jeden z bývalého páru má dostatečné finanční prostředky na další splácení hypotéky. Banka bude také vyžadovat majetkové vypořádání partnerů, rozdělení společného jmění manželů a také konečný rozsudek o rozvodu.

Prodej nemovitosti s hypotékou

V případě, že ani jeden z manželů nemá dostatečný příjem k tomu, aby hypotéku splácel sám, a zároveň partneři nechtějí pokračovat ve společném splácení hypotéky, nabízí se prodej nemovitosti i s hypotékou nebo výkup, splacení úvěru a rozdělení peněz, které zbudou.

Ideálním časem k prodeji je doba končící fixace. Jinak si bude banka účtovat poplatky za mimořádnou splátku, které mohou dosahovat až statisíců. Někdy je však co nejrychlejší prodej společné nemovitosti jedinou možnou volbou a rozvádějící pár se k němu uchýlí i za cenu vysokých poplatků.

Kam jít bydlet po rozvodu?

Doposud jste bydleli ve společném s tím že si náklady na bydlení dělíte. Pokud se podaří vyplatit společnou hypotéku, nebo se vám povedl výhodný prodej nemovitosti, můžete si zkusit požádat o svojí hypotéku na svoji novou nemovitost. Pokud se vám nedostalo dostatečných finančních prostředků z vyplacení bytu nebo vyplacení z hypotéky, zkuste si najít pronájem, například na největším realitním portálu v ČR Sreality.cz

Hypotéka a rozvod - na co si dát pozor?

Vždy doporučujeme, aby si každý si každý bývalý partner který prochází rozvodem, vzal advokáta. Jednak jej budete potřebovat pro rozdělení společného jmění manželů, proto je nejideálnější požádat o pomoc o vypořádání a kontrolu smluv odborníka na rodinné právo. Tím se také zajistí, že společné jmění bude rozděleno spravedlivě.

Vždy hlídejte že splácení hypotéky pokračuje!

Je důležité si uvědomit, že hypotéka je smlouva vždy mezi bankou a oběma partnerky. I když si partneři dohodnou, že jeden z partnerů bude mít hypotéku na starost a bude ji do ukončení manželství a společného mění dále sám platit, banka na hypotéku bude stále pohlížet jako na společné dluhy.

Je pro druhého partnera tedy velmi důležité kontrolovat, zda je dodržen splátkový kalendář a že je hypoteční úvěr dále splácen. Pokud se něco stane a hypotéka nebude řádně splácena, může to mít dopad na kreditní skóre obou partnerů!

Jak dlouho trvá prodat nemovitost a převedení hypotéky?

Doba prodeje může být různá a záleží na mnoha faktorech. Obecně platí, že prodat nemovitost může trvat několik týdnů ale také několik měsíců. Důležitá je aktuální situace na trhu s nemovitostmi. Nemovitosti s hypotékou se dají vyplatit jiným hypotečním úvěrem, takže není potřeba hradit kupní cenu pouze v hotovosti. Doporučujeme se vždy obrátit na renovovanou realitní kancelář, která má zkušenosti a zná aktuální místní situaci na realitním trhu a nemovitost dokáže prodat za co nejvyšší cenu.

U jaké banky požádat o převedení hypotéky?

V české republice je mnoho banka u kterých si můžete požádat o vypořádání a převedení hypotéky. Seznam těch nejznámějších a největších je:

  1. Česká spořitelna

  2. Komerční banka

  3. Raiffeisenbank

  4. UniCredit Bank

  5. Equa bank

  6. ČSOB

  7. Hypoteční banka

  8. Expobank

  9. Wüstenrot hypoteční banka

Tyto banky nabízejí různý typy hypotéky včetně fixních úrokových sazeb. Pří výběru banky je nutné vybírat pečlivě, porovnávat nabídky včetně úrokových sazeb, poplatků a dalších podmínek.

Nebankovní hypotéka a rozvod

Nejen klasické banky ale také nebankovní společnosti nabízejí nebankovní hypoteční úvěry. Výhodou je, že zde není tak přísně posuzovaná bonita klienta. Zde ovšem platí, že člověk musí být více obezřetný.

Prodat i s hypotékou můžete prostřednictvím výkupu

Protože hledání kupce může být časově náročné a pokud nechcete řešit složité administrativní záležitosti s prodej spojené, můžete zkusit využít výkup nemovitosti. Výkup nemovitosti může být zajímavou alternativou, kteří chtějí prodat nemovitost rychle a nečekat na hledání kupce.

Žádost o výkup

Zpětný leasing dle příslušného zákona nanebízíme, pouze zprostředkováváme výkup, pronájem a následný prodej nemovitostí.

NaVýkup.cz © 2022. Všechna práva vyhrazena. Veškeré údaje uvedené na těchto webových stránkách se nevztahují ke spotřebitelským úvěrům dle zákona č. 257/2016 SB, které nenabízíme a ani nezprostředkováváme.