Jak zjistím velikost bytu z výpisu nemovitostí - Nevykup.cz

Pokud jsem v situaci, například při koupi bytu, že neznám přesné rozměry bytu a nebo si je chci jen ověřit, mám několik možností. Při koupi bytu nekupuji pouze byt jako takový, ale také různé společné části domu (společné chodby, sklep, garážové stání, pozemky pod domem atd.) Toto jsou důležité údaje nejen pro mě, jako pro nového vlastníka bytu, ale také pro advokáta, který všechny tyto údaje musí uvézt do kupní smlouvy. Pokud se například splete v podílu který k bytu náleží, katastrální úřad tuto chytu neuzná a převod bytu zastaví.

Jak zjistím přesný rozměr bytu

Ideálním stavem je, když máte prohlášení vlastníka dle zákona 163/2020 Sb. Jedná se o dokument, který zpracoval obvykle developer, nebo bytové družstvo, které dům stavělo. Tento dokument je vložený na katastru nemovitostí od prvního majitele bytu. V prohlášení vlastníka najdete přesné rozměry bytu a jednotlivých pokojů, společných částech domu atd. (Ukázka prohlášení vlastníka – zdroj: Svaz českých a moravských bytových družstev).

Rozměry bytu z výpisu katastru nemovitostí

Druhá možnost, jak mohu zjistit rozměr bytu, je z listu vlastnictví, který si můžete stáhnout online z katastru nemovitostí. Na listu vlastnictví je uvedena část “Podíl na společných částech” ke kterému náleží dlouhé číslo s lomítkem. Číslo, které je před lomítkem stačí jen vydělit 100 a získáte rozměr bytu. Toto pravidlo ale dnes platí už pouze u starších bytových domů.

Ukázka, jak mohu zjistit velikost bytu z výpisu katastru nemovitostí

Rozměr bytu = výše záloh do fondu oprav

Kromě informace jako takové, kolik byt přesně měří a jestli se vám do obývacího pokoje vejde starožitný nábytek po babičce, vám informace o přesném rozměru taky řekne, kolik budete platit zálohy do společného fondu oprav. Jednotlivá bytová družstva mají stanovenou výši poplatku za m2. Čím větší podlahová plocha bytu je, tím vyšší poplatky za byt budete platit.

Závěrem

Znát přesnou velikost bytu a podíly, které k bytu náleží, je extrémně důležité. Velmi často se stává, že jsou předchozí převody bytů zapsané s chybnými údaji. Proto všem doporučujeme navštívit příslušný katastrální úřad za poplatek si nechat připravit původní prohlášení vlastníka.

Vložit komentář