Agro počasí nejen pro zemědělce

Agro počasí pro zemědělce

V roce 2023 byla spuštěna velká novinka. Česká zemědělská univerzita spolu s Českým Hydrometeorologickým ústavem spustili nový web Agropočasí. Na těchto stránkách najdete ucelené informace o počasí v konkrétní lokalitě. Přehledně se tak dozvíte nejen předpověď počasí, ale také teploty, rychlost větru, předpověď srážek a to na několik dní dopředu.

Měření počasí probíhá uceleně na více než 400 měřicích stanicích CHMÚ. Aktuální předpověď je několikrát denně aktualizována.

Aktuální předpověď počasí je pro vás připravena na úrovni jednotlivých katastrů. Zejména meteorologická předpověď srážky, kterou najdete hned na hlavní liště webových stránek.

AgroPočasí

Historie

Webová stránka agro předpovědi počasí navíc v rámci interaktivních grafů zobrazuje také také historii jednotlivých dat od 1. 4. 2022. Můžete si zobrazit historii ve vašem katastru. Jaké byly srážky, rychlost větru, teplota atd.

Pěstování plodin

Dalším skvělým pomocníkem hlavně pro zemědělce, je sekce “Plodiny“. Zde najdete katalog plodin běžně pěstovaných na českých polích. Jedná se o popis nejlepších podmínek pro pěstování plodin. Jaká teplota je ideální ke klíčení, jaké potřebují srážky, zda jim nevadí vysoký vítr apod.

Návod na použití agroaplikace

Vize Agropočasí

Celý projekt aplikace agropočasí podporuje také Ministerstvo zemědělství. O agropočasí se pochvalně zmínil i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který na tiskové konferenci řekl: „Zemědělství je oborem značně závislým na počasí. Vždyť výnosy zemědělských plodin ovlivňuje především výskyt a množství srážek a průběh teplot vzduchu. Pokud se tedy zemědělec díky nové aplikaci Agropočasí přesně dozví, jaké počasí bude v místě, kde hospodaří, může si podle toho naplánovat své postupy a zemědělské práce. Tím zajistí lepší úrodu i péči o hospodářská zvířata. Proto tuto aplikaci považuji pro náš obor za velmi prospěšnou a věřím, že ji zemědělci ocení.“

Nejsilnější stránkou Agropočasí je, že nesbírá data k předpovědi pouze z jedno zdroje, ale kombinuje několik desítek zdrojů dat na různých úrovních. Výstupy – tedy předpovědi počasí (hlavně vítr a srážky) jsou založeny na složitých algoritmech a při konkrétní předpovědi vybírají ten nejrelevantnější zdroj k dané oblasti a situaci.

Vložit komentář