NaVýkup - platit hypotéku, nebo nájem?

Otázka nebyla nikdy aktuálnější. V době, kdy úrokové sazby hypotečních úvěrů zvedají měsíční splátky na nová maxima, čím dál více lidi řeší, zda budou mít na splácení hypotečních úvěrů. A jedná se o oprávněnou obavu. Hypoteční úvěr na 3 milióny má měsíční splátku 20 až 30 tisíc. To představuje závažný zásah do rodinných financí. Získání úvěru na 3 miliony předpokládá čisté měsíční příjmy rodiny nad 50 tisíc korun.

Jsou dva druhy lidí. První jsou zarputilí odpůrci dluhů a závazku na 20 let a pak je tu druhá skupina, která zastává názor, že vlastnit byt, je cestou jistoty a znamená to neplatit nájem někomu jinému. Každý postoj má svá pro a proti, ale rozhodujícím faktorem jsou peníze.

Jak drahé jsou nájmy?

Výši nájmů, hlavně ve velkých krajských městech, zjišťuje mimo jiné Český statistický úřad. Z jeho dat vychází, že rok 2022 byl pro nájemníky rokem zdražování. Přispělo tomu několik různých faktorů:

  • dlouhodobý nedostatek nových bytů
  • válka a příchod ukrajinských uprchlíků
  • do velkých měst se vracejí turisté a byty se začínají pronajímat přes Airbnb

Zvyšování sazeb ČNB a zdražování hypoték

Dlouhé roky jsme byli zvyklí, že hypotéky se rozdávaly téměř na potkání. Stačilo mít stabilní příjem. Nejen proto ceny nemovitostí ročně stoupaly až o desítky procent. Velká změna přišla před několika lety, kdy ČNB začala zpřísňovat podmínky získání hypotečního úvěru.

První z podmínek byla, že žadatel musel mít naspořeno alespoň 10 % hodnoty nemovitosti a nesměl být předlužený. Dnes už musí žadatel naspořit obvykle 20 % hodnoty nemovitosti. Banky nabízejí hypoteční úvěry se sazbou přes 5 %. Ke dnešnímu dni (22.8.2022) banka Air Bank nabízí hypoteční úvěr od 5,99 %. Pokud zadáte do jejich hypoteční kalkulačky požadavek na 3 mil Kč, nabízí se částka k úvěrování pouze 2 700 000 Kč s úrokovou sazbou 6,14 % a měsíční splátkou 16 430 Kč. Pokud k tomu připočteme ještě další náklady k bytu jako je placení fondu oprav, pojištění bytu atd., můžeme se bez plateb za energie dostat na měsíční náklady přes 25.000 Kč.

Ukázka kalkulačky Airbank z 29.8.2022

Koupit byt na hypotéku a platit ji pronájmem

Nápad mělo v minulých letech mnoho lidí. Bohužel pro ně, nejsou nájmy vysoké tak, aby ji spolehlivě zaplatily hypotéku a ostatní náklady. Vůbec se nedá mluvit o tom, že by se z nájmu podařila uspořit rezerva pro případ, že byt nebude pronajatý. Jako příklad uveďme byt v Plzni z portálu Sreality. Byt 3+1 v hodnotě cca 3 mil. Kč. Výše nájemného takového bytu je ke stejnému dni max 15 000 Kč! Tedy o zhruba 1 500 Kč méně než měsíční splátka hypotečního úvěru. Další náklady jako elektřina, voda a teplo je nutné hradit navíc, ale nájemce nebude platit platit fond oprav, daň z nemovitosti, pojištění atd.

Platit hypotéku, nebo nájem?

Bohužel vyhlídky nejsou příliš pozitivní. Výše hypoték v nejbližších měsících neklesnou a ceny pronájmu nemovitostí se snižovat zatím nebudou také. U hypoték je reálný předpoklad zvyšování úrokových sazeb k 10 %.

Jednoduchý průzkum ceny bytů v Plzni napovídá, že se čím dál více vyplatí bydle v nájmu. Mimo uvedené výhody je nájem více flexibilní a otevírá více možnosti stěhování se za prací do jiných měst.

Zdroj:

https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/bytova-politika/mapy-2019

https://www.cnb.cz/cs/


O nás:

Pro naše klienty realizujeme a zprostředkováváme výkup nemovitostí. Pokud jste se dostali do situace, kdy například máte zatíženou nemovitost vysokými dluhy, tak například díky pro službě výkupu nemovitosti za hotové vykoupíme nemovitost, vyplatíme všechny dluhy a v nemovitosti budete dále bydlet na základě nájemní smlouvy. V budoucnu si pak nemovitost zpět znovu vykoupíte.

Zpětný leasing dle příslušného zákona nanebízíme, pouze zprostředkováváme výkup, pronájem a následný prodej nemovitostí.

NaVýkup.cz © 2022. Všechna práva vyhrazena. Veškeré údaje uvedené na těchto webových stránkách se nevztahují ke spotřebitelským úvěrům dle zákona č. 257/2016 SB, které nenabízíme a ani nezprostředkováváme.